TYT Hazırlık Kursları

Şimdi Kayıt Ol

TYT Nedir? Tyt’de Hangi Dersten Kaç Soru Çıkar, Kaç Dakika Süre Verilir?

Tüm adayların girmesi zorunlu olan bu ilk oturumda amaç; adayların temel problem çözme becerilerini, akıl yürütme ve mantıksal muhakeme yeteneklerini ölçmektir. Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 dersi kapsar. Adaylara verilen sınav süresi 165 dakikadır. 

2022 yılı itibariyle TYT 150 baraj puanı uygulaması kaldırılmıştır.

Türkçe 40 soru, Sosyal Bilimler Testi ( Tarih 5, Coğrafya 5, Felsefe 5, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ya da ek olarak Felsefe 5) 20 soru, Temel Matematik Testi 40 soru, Fen Bilimleri Testi ( Fizik 7, Kimya 7, Biyoloj 6 ) 20 soru olmak üzere toplamda 120 soruyu içermektedir. 

TYT Türkçe sorularında adayların temel dil bilgisi seviyesi, okuduğunu anlama ve yorumlama, imla ve yazım hatalarını tespit edebilme, sahip olduğu kelime haznesi ve doğru cümle kurabilme yeterlilikleri ölçülür. 

TYT Sosyal Bilimler sorularında; adayların Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanlarında genel durumu görebilme, yorumlama ve bu alanların temel ilkelerini bilme becerisi test edilir. 

TYT Temel Matematik sorularında ise adayların, temel işlemleri yapabilirliği ölçülürken, matematik bilgisini soyut işlemlerde ve gündelik problemlerde kullanabilme becerisine bakılır. 

TYT Fen Bilimleri sorularında adayların Fizik, Kimya ve Biyolojinin temel ilkelerine ne kadar hakim oldukları, bu ilkeleri ölçme ve sorular üzerinde kullanabilme becerilerinin ne kadar geliştiği test edilir.